Vyjádření pro iROZHLAS.cz: Jak se chovat v blízkosti chráněné osoby?

04.10.2021

"Ochranka pana premiéra jednala v souladu se zákonem. V okamžiku, kdy se chce někdo přiblížit k chráněné osobě a policista, který je členem zvláštního útvaru Policie České republiky pro ochranu osob a budov, tak i když je neuniformovaný a vyhodnotí z nějakého důvodu to přiblížení jako riziko, může zasáhnout a použít podle povahy nebezpečí různé formy služebního zákroku," okomentoval jsem se pro iROZHLAS.cz situaci, kdy ochranka předsedy vlády zabránila novinářce v tom, aby se k němu přiblížila.

Nikdo z premiérovy ochranky ale novinářce nebránil, například fyzickým násilím, v opakovaném pokládání dotazů, ani se ji nesnažil jinak umlčet.

"Podle mě byl problém v tom, že policisté neměli žádné označení a byli oblečeni v civilu. V takovém případě si je může laik splést se členy volebního štábu nebo někým úplně jiným a neví, že se blíží ke chráněné osobě a může proti němu ochranka zakročit. Pokud nebyli členové premiérovy ochranky označení páskou Policie, ani nebyli v obleku s odznakem ochranné služby, měli těm reportérům říct "Policie, jménem zákona, odstupte!" a dalo se tak předejít situaci, která nastala," uzavřel jsem svůj komentář.

Zdroj: Policejní prezident: Postup Babišovy ochranky vůči novinářům byl v pořádku; Tomáš Vojkovský; iROZHLAS.cz; 04.10.2021