Vyjádření pro iROZHLAS.cz: "Soud obžalovaného může osvobodit, přestože jej obžaloba navrhuje odsoudit"

26.06.2024

Státní zástupkyně cyklistu obžalovala z těžkého ublížení na zdraví. Za to je základní sazba tři až deset let vězení. Proč žalobkyně v tomto případě navrhla podmínku, mluvčí pražských žalobců Aleš Cimbala komentovat nechtěl. Obecně ale řekl: "Státní zástupce v rámci svých úvah přihlíží ke komplexnímu dokazování, to jest ke všem relevantním důkazům. Zohledňuje tedy všechny důkazy ve prospěch i neprospěch obžalovaného a zvažuje všechny okolnosti konkrétní věci."

Cimbala dodal, že navrhovaný trest ještě není konečný a může se změnit. "Ten návrh sám o sobě není pro soud závazný a může se od něj odklonit. Může rozhodnout i zcela opačně, klidně obžalovaného viny zprostit," potvrzuje ze své praxe i advokát Tomáš Nahodil.

Ministerstvo spravedlnosti případ nekomentovalo. Má ho nejdřív posoudit nezávislý soud. Podmíněný trest za těžké ublížení na zdraví je podle statistik resortu poměrně častý. Soudy ho za poslední tři roky uložily ve většině případů.

Zdroj: Soud řeší potyčku řidičky s cyklistou. Žena zemřela dva dny po ní na vzácný syndrom 'zlomeného srdce'; Marie Veselá; iROZHLAS.cz; 26.06.2024