Vyjádření pro Hospodářské noviny: Na informace z živých celních a daňových řízení nemá politické vedení ministerstva financí nárok

16.07.2024

Podle oslovených expertů celní správa tím, že předala detailní data o kontrole ve FAU – a je jedno, jestli z vlastní iniciativy nebo na žádost tehdejší náměstkyně ministra –, porušila povinnost mlčenlivosti. Konkrétní živé informace může obdržet jen nadřízený celní nebo daňový úřad a jen tehdy, má-li k tomu konkrétní zákonný důvod, typicky rozhoduje-li o opravném prostředku nebo provádí-li u podřízeného úřadu prověrku.

Mluvčí celní správy sice odkazuje na paragraf 52 daňového řádu, který říká, že o porušení mlčenlivosti nejde, poskytne-li správce daně informace "úřední osobě téhož nebo jiného správce daně pro výkon jeho pravomoci". Podle advokáta Tomáše Nahodila, který se specializuje na správní právo, se ale tato výjimka vztahuje u živých případů jen na ty osoby, které o dané věci rozhodují: typicky úředníci, kteří mají na stole odvolání. Rozhodně ale ne politické vedení ministerstva. "To může dostat standardně jen takzvané zobecňující informace, ne ty konkrétní z živých celních a daňových řízení," upozorňuje Nahodil.

Zdroj: Měla Schillerová informace, které mít neměla? Právníci upozorňují na dopis, jenž předcházel "zakleknutí" na FAU. Martin Ťopek & Marek Pokorný. Hospodářské noviny, 16.07.2024, strana 3.