Vyjádření pro Hospodářské noviny: Bránit sanitce v jízdě může být přestupek

08.11.2022

Jako naprosto bezohledné lze popsat chování neznámého muže, který bránil sanitce převážející pacienta na dýchacím přístroji v cestě Prahou. Přestože slyšel její houkání, vstoupil do vozovky, nevzrušeně pokračoval v chůzi a posádce vozu ještě ukázal vztyčený prostředník. Záznam jeho arogance vidělo na facebookové stránce Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje během několika dní přibližně 340 tisíc lidí, více než tři tisíce z nich pak půlminutové video i dále sdíleli. 

Policie vzápětí oznámila, že se bude incidentem zabývat. Ani po třech týdnech však totožnost muže nezná. A ani nemůže zveřejnit fotografii s běžnou výzvou, zda jej někdo pozná. Podle mluvčího pražského ředitelství policie Jana Rybanského jde totiž maximálně o přestupek, nikoliv o trestný čin. "Ochrana osobnosti stojí výše než přestupek, takže tu osobu nemůžeme dát do pátrání," vysvětlil mluvčí.

Podle advokáta Tomáše Nahodila, který se specializuje na přestupkové a správní právo, by se rovněž mohlo jednat o přestupek na úseku zdravotnictví. "Toho se dopustí ten, kdo úmyslně zmaří, ztíží nebo ohrozí poskytnutí zdravotní služby, jíž se rozumí i zdravotnická záchranná a dopravní služba. Takže třeba i rychlá přeprava pacientů, krve či zemřelých dárců," uvedl Nahodil s tím, že za tento přestupek lze uložit pokutu až sto tisíc korun.

Zdroj: Se vztyčeným prostředníčkem brzdil záchranku. Kvůli ochraně osobnosti ho policie nemůže dát do pátrání; Marek Pokorný; HN.cz; 08.11.2022