Vyjádření pro Forbes: Kdo jsou a jaká pověst předchází Bankman-Friedovy obhájce

18.01.2023

Bankman-Friedovými obhájci jsou dva někdejší federální žalobci Mark Cohen a Christian Everdell. "Cohen prý dovede u soudu zpaměti citovat judikaturu. A mají za sebou několik známých případů, například obhajobu Ghislaine Maxwellové z kauzy Jeffa Epsteina, v níž šlo o obchodování s nezletilými dívkami," říká advokát Tomáš Nahodil, který se specializuje na složité právní případy.

"Cohen svou advokátní kancelář založil před dvaceti lety a dnes má pobočky v New Yorku, Washingtonu, Londýně a Paříži, kde zaměstnává přes osmdesát advokátů. Everdell se k němu přidal před šesti lety," upřesňuje Nahodil a dodává, že Bankman-Fried si na obhajobu vybral skutečná právnická esa.

"I kdyby nakonec nebyl zproštěn všech obvinění, může díky práci svých obhájců dostat třeba některý z mírnějších druhů trestu," doplňuje Tomáš Nahodil a podtrhuje skutečnost, že americké soudy jsou na rozdíl od českých daleko větší show, s výraznějšími rolemi obhájců. "Obhájci si musí získat porotu na svou stranu. Čím známější jsou, čím víc známých případů mají za sebou, čím lepší jsou ve svých argumentech, tím větší pověst je předchází - a může na porotce zapůsobit," připomíná.

Zdroj: Vysekají ho z podvodu století? Čeští právníci hodnotí obhájce Sama Bankman-Frieda; Veronika Jonášová; Forbes; 18.01.2023