Voyage od ABBA? Jedině na kazetě! Na začátek ji přetočím verzatilkou

07.11.2021

Trojnásobný "spouštěč", díky němuž se ve vteřině vrátím do svého dětství prožitého v osmdesátých letech, pro mne představuje nové album od ABBA. Švédské skupiny, která se podle svých členů nerozpadla, jen od roku 1986 veřejně nevystupovala.

Spouštěč první: K návratu do dětství mi stačí ucítit vůni máty. Rostla nám na zahradě u plotu. Anebo se znovu ocitnout na známém místě. Anebo právě zaslechnout známé tóny od ABBA. Vidím to i slyším, jakoby to bylo dnes. Jsou osmdesátá léta a ABBA během rodinného výletu vyhrává z magnetofonové kazety značky BASF vložené do autorádia naší červené Dacie 1310 s melancholickou espézetkou ACH 16 13.

Spouštěč druhý: Jsem pamětník. Název nového alba od Agnethy, Björna, Bennyho a Anni-Fridy - Voyage - mi ve vteřině připomněl hit, co krátce před pádem železné opony (1986-88) atakoval žebříčky hitparád evropských kapitalistických zemí. Zpívala jej Claudie Fritsch-Mentrop, francouzská zpěvačka známější pod svým uměleckým jménem Desireless: "Voyage, voyage...". Vzpomínáte?

Spouštěč třetí: Voyage, to je v překladu cesta, výlet anebo plavba. Na tuhle cestu, výlet či plavbu do dětství si nové album od ABBA koupím na magnetofonové kazetě, i když je k dostání na cédéčku nebo vinylu. Na začátek totiž kazetu už z dětství umím rychleji než magnetofon přetočit verzatilkou.

Vycházejí-li stále nová alba od ABBA, je svět ještě v pořádku. Šťastnou cestu, výlet, plavbu i vám!