Prezidentské kanceláře jsem se dotázal, kdy prezident Senátu navrhne nového kandidáta na patnáctého ústavního soudce

31.08.2022

Ústavní soud je v důsledku rezignace Kateřiny Šimáčkové (10.12.2021) na funkci ústavní soudkyně a jejího odchodu k Evropskému soudu pro lidská práva už osm a půl měsíce bez patnáctého ústavního soudce. Prezidentova kandidáta, který ji měl nahradit, Senát do této funkce neschválil (11.05.2022).

Od té doby prezident už tři a půl měsíce žádného nového patnáctého ústavního soudce nenavrhnul. Prezidentské kanceláře jsem se proto dotázal, kdy tak učiní.

Odpovězeno mi bylo, že "...prezident republiky v současné době zvažuje kroky, které by vedly k výběru vhodného kandidáta na soudce Ústavního soudu a ve vhodné době konkrétní kroky učiní...".

Předpokladem demokratického právního státu podle mne je, že jeho ústavní orgány jsou obsazené a fungují. V jejich doplňování nemají být zbytečné prodlevy. Pokud někde Ústava k lhůtám mlčí, tam se má podle judikatury Ústavního soudu postupovat bez zbytečného odkladu, což už ale právě ony tři a půl měsíce, které uplynuly od neschválení posledního kandidáta na patnáctého ústavního soudce Senátem, nejsou...