Poděkování Davidu Uhlířovi: Děkuju za všechny rozhovory, které jste mi kdy jako ústavní soudce dal
Včera skončil desetiletý mandát ústavního soudce Davida Uhlíře. Za celou tu dobu, co byl od 10. prosince 2014 u Ústavního soudu, ani tak často nerozhodoval o ústavních stížnostech v mých vlastních klientských právních případech, jako mi, když jsem se věnoval novinařině, ochotně poskytoval rozhovory. Jsem za ně rád a tímto mu za ně všechny děkuju.
Připomeňme si je.
První rozhovor je starý pět let. Na portálu Česká justice vyšel pod titulkem Dobrou stížnost napíše jen ten, kdo se na případ umí podívat jinýma očima. To je pravda pravdoucí. V tomhle je odstup vážně žádoucí.
Druhý rozhovor vznikal před čtyřmi lety distančně za covidového lockdownu. V Lidových novinách jsme mu dali titulek Ohrožení demokratického právního státu se u nás nebojím. Tehdy toho bylo v sázce opravdu hodně. David Uhlíř to v rozhovoru všechno velmi přesně a trefně pojmenoval a nastínil, jak bude Ústavní soud při přezkumu protipandemických ministerských a vládních opatření postupovat.
Ale nejraději jsem s ním před čtyřmi lety, rovněž pro Lidové noviny, dělal rozhovor o restituční kauze opočenského zámku. Ten byl pro mne ze všech těch tří rozhovorů srdcovou záležitostí. Dostal titulek Restituční případy bývají složité.