Lidové noviny: Policie nezjistila důvody k obnově kauzy Olšanské hřbitovy

02.11.2023

"Více jak třicet let nebyla kauza otevřena a nikdy není pozdě," sdělila Lidovým novinám senátorka Hana Kordová Marvanová (nestr. za Spolu). Ta včera zaslala dopis ministru spravedlnosti Pavlu Blažkovi (ODS), ve kterém žádá, aby se případ znovu přezkoumal. Právě jen šéf resortu spravedlnosti má možnost využít mimořádný opravný prostředek – stížnost pro porušení zákona. Tou ministr žádá Nejvyšší soud o přezkoumání rozhodnutí soudu z důvodu jeho tvrzené nezákonnosti.

Podle senátorky Marvanové je právě takový typ stížnosti tím pravým řešením, zvlášť v momentě, kdy se kauzu snažil otevřít – a neúspěšně – advokát Tomáš Nahodil. Ten počátkem srpna podal podnět k obnově trestního případu státnímu zastupitelství. Poukázal na fakt, že nikdy dříve nebyla známá informace o tom, že kauzu "Olšany" manipulovala StB. Jak však Nahodil na konci října uvedl na sociálních sítích, "Úřad dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu nezjistil nové skutečnosti a důkazy, které by mohly vést k obnově předlistopadové kauzy."

Zdroj: Kauza soudce Fremra dál vyvolává zájem. Přezkoumejte "Olšany", žádá Marvanová ministra Blažka; Dominik Stein; Lidové noviny; 02.11.2023