iDNES si všímá mého nesouhlasu s předsedou Nejvyššího soudu

11.08.2023

Právník Tomáš Nahodil uvedl, že obhajoba československé totalitní trestní justice je zvrácená. "Pokud zní přímo od předsedy Nejvyššího soudu demokratického právního státu, navíc v souvislosti se zcela správně veřejně diskutovanou profesní předlistopadovou historií kandidáta do Ústavního soudu, je to pro mne šok a ke všemu dvojnásobný – pro mne jako občana i advokáta," uvedl na Twitteru.

Dodal, že nelze omlouvat či zmírňovat to, že tehdejší, z nichž někteří jsou i dnešní, soudci sto deseti tisícům československých občanů uložili tresty vězení, odebírali majetek či občanství.

"Jen za to, že nechtěli žít v totalitě, ale ve svobodě v některém jiném západním státě za hraničními dráty. Totalitní právo nebylo právem už ze své povahy. Namísto omluvy ještě stále žijícím československým emigrantům za roli, jakou komunistická trestní justice sehrála v jejich životech, zazněl v tomto prohlášení z Nejvyššího soudu hlas minulosti," podotkl Nahodil.

Zdroj: Předseda Nejvyššího soudu se zastal Fremra. Zvrácené, reagují právníci; Barbora Prchalová (bap); iDNES.cz; 11.08.2023