Hostem ve vysílání ČT24: Končí Lex Voucher. Jak to bude s kompenzacemi za neuskutečněné zájezdy?

30.08.2021

V dnešním odpoledním zpravodajském pásmu na veřejnoprávní ČT24 jsem vysvětloval rozdíly mezi poukazy, vydávanými cestovními kancelářemi podle tak zvaného Lex Voucher namísto zájezdů neuskutečněných mezi loňským únorem a srpnem, a ostatními poukazy.

Nárok na vrácení peněz do 15. září za ty zájezdy, na které kvůli pandemii loni neodjeli, mají jen ti zákazníci, jimž cestovní kanceláře vystavily poukazy podle Lex Voucher. Ostatní typy poukazů se totiž řídí smlouvou o zájezdu a všeobecnými obchodními podmínkami té které cestovní kanceláře. Společné mají jen to, že jsou pojištěny.

Nárok na vrácení peněz podle Lex Voucher vznikne, pokud si klienti do 31. srpna nevyberou jiný zájezd v kvalitě toho původního. Jestliže od cestovních kanceláří neobdrží peníze do 15. září, mohou se do jednoho roku zdarma obrátit na Českou obchodní inspekci, která má pravomoc mimosoudně řešit spotřebitelské spory. Mají také až deset let na to zažalovat cestovní kanceláře o bezdůvodné obohacení u soudu. Soudní řízení je už ale zpoplatněné.

Krátký sestřih z dnešního rozhovoru odvysílaly večerní Události.

FOTO REPRO ČT24