Hospodářské noviny si všímají mého zájmu o to, kdy prezident Senátu navrhne patnáctého ústavního soudce

07.11.2022

Zatímco ke konci prvního čtvrtletí na Ústavním soudě leželo 670 nevyřízených případů, během druhého čtvrtletí jich bylo 740 a ke konci září již 877. A dá se předpokládat, že jejich počet ještě poroste. "Je to osmiprocentní snížení výkonnosti soudu. Ostatní se sice snaží zvýšit své tempo, ale nejde to dělat dlouhodobě," konstatuje generální sekretář Ústavního soudu Vlastimil Göttinger. Někteří soudci jsou podle něj už tak přetíženi, že jim soud dokonce musel organizačním opatřením omezit či zastavit přidělování nových věcí. "Například doktor Jirsa dlouhodobě zastupuje doktorku Šimáčkovou. A kromě svého senátu musí číst i návrhy rozhodnutí druhého senátu," poukazuje.

Nového soudce Ústavního soudu navrhuje prezident republiky. Jeho návrh ovšem musí schválit Senát. Zeman již na jaře náhradníka za Šimáčkovou oznámil - byl jím brněnský advokát Pavel Poledník. Senát však letos v květnu jeho kandidaturu smetl: pro Poledníka zvedlo ruku jen pět z 81 senátorů. Vadila jim především jeho nízká odborná erudice a to, že se podílel na vydávání nezákonných rozhodčích nálezů ještě rok poté, co tuto praxi zkritizoval Ústavní soud.

Od té doby ale Hrad na téma nového ústavního soudce mlčí a neodpověděl ani na otázky HN, jak daleko je s výběrem nového kandidáta a kdy jeho jméno předloží Senátu ke schválení. V srpnu pouze na žádost, kterou podle zákona o svobodném přístupu k informacím podal advokát Tomáš Nahodil, odpověděl, že "prezident republiky v současné době zvažuje kroky, které by vedly k výběru vhodného kandidáta a ve vhodné době konkrétní kroky učiní".

Zdroj: Ústavní soud zpomaluje, Zeman ani po roce nenavrhl kandidáta na nového soudce; Marek Pokorný; HN.cz; 07.11.2022