Dočkají se advokáti nového tarifu, nebo se na „snížení valorizace“ mají připravit i oni?

04.03.2023

Příští týden to budou dva měsíce, co ministr spravedlnosti advokátům slíbil nový advokátní tarif. Uspořádala se kvůli tomu tisková konference přímo ve foyer České advokátní komory. Dostavily se televize. Přišli píšící novináři. Pavel Blažek před kamerami a fotoaparáty ohlásil, že návrh nové ministerské vyhlášky, nad níž se podařilo jeho ministerstvu a advokátní komoře najít shodu, rozešle, i když vydat ji je v jeho kompetenci, k vyjádření ostatním ministerstvům a v účinnost by mohla vstoupit od 1. července.

Kamery zhasly. Blesky fotoaparátů přestaly cvakat. Novináři mají už dva měsíce jinou práci. Uběhla doba jako letní prázdniny. Anebo taky jako lhůta k podání dovolání či ústavní stížnosti. A nic se nestalo. Nový advokátní tarif se dodnes neobjevil ve vládním elektronickém portálu, v němž se uveřejňují nové legislativní materiály. Přitom už byl sepsaný před dvěma měsíci. Vlastně ještě dřív, protože mezi advokáty koloval už koncem loňského roku. Ministerstvo mi jej v lednu poskytlo na mou žádost podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

Pokud po ministrově návštěvě na advokátní komoře zbývalo v návrhu nového advokátního tarifu doladit detaily, něco do něj doplnit, něco v něm přeformulovat a něco z něj vyhodit, byly pro to dva měsíce dobou dostatečnou až až. Zatímco notáři se svého novelizovaného tarifu s vyššími sazbami dočkali už od počátku letošního roku, advokáti (a jejich klienti, protože podle advokátního tarifu se vypočítává i náhrada nákladů, které úspěšnému účastníku soudního řízení hradí ten neúspěšný) čekají na dorovnání inflace dlouhých sedmnáct let. Ani si nepřejte vědět, jak vysoká za tu dobu byla!

Snad se advokáti a jejich klienti nestanou spolu s důchodci dalšími obětmi vládního snižování valorizací. To už by totiž pro mnohé advokáty z menších měst, kteří se převážně věnují státem placeným obhajobám ex offo, mohl být stav advokátní nouze. Anebo přímo stopka.