ČTK: Podnět k obnově řízení v kauze Olšanské hřbitovy předalo Nejvyšší státní zastupitelství pražským žalobcům

04.08.2023

Podnět k obnově řízení v takzvané kauze Olšanské hřbitovy z roku 1988, ve které obžalobu zmanipulovala komunistická tajná policie (StB), předalo Nejvyšší státní zastupitelství Brně pražským městským státním žalobcům. V případu totiž v prvním stupni rozhodoval Městský soud v Praze. ČTK o tom dnes informoval advokát Tomáš Nahodil, který podnět podal. Na kauze se podílel i soudce Robert Fremr, jehož kandidaturu na ústavního soudce ve středu schválil Senát.

"Vaše podání jsme obsahově vyhodnotili jako podání obsahující informaci o okolnosti, kterou by mohl věcně a místně příslušný státní zástupce vyhodnotit z hlediska, zda odůvodňuje podání návrhu na povolení obnovy řízení," uvedla státní zástupkyně Zuzana Minářová v rozhodnutí, které Nahodil poskytl ČTK.

"O návrhu na povolení obnovy řízení, které skončilo pravomocným rozsudkem, rozhoduje soud, který ve věci rozhodl v prvním stupni. Z uvedeného důvodu je k posouzení podání příslušný státní zástupce Městského státního zastupitelství v Praze. Nejvyšší státní zastupitelství není k podání návrhu na povolení obnovy řízení oprávněno," vysvětlila státní zástupkyně.

Zdroj: Podnět k obnově řízení v kauze Olšanské hřbitovy předalo NSZ pražským žalobcům; České noviny (ČTK); 04.08.2023