Budou stávkovat i čeští obhájci?

25.08.2022

Agentura REUTERS zveřejnila počátkem týdne zprávu, že trestní obhájci činní u soudů v Anglii a Walesu, začnou nepřetržitě stávkovat za vyšší odměny. Doteď se ve své stávce, víceméně jen manifestační, střídali. Od září v ní budou non-stop. A časově neomezeně.

Informaci českým čtenářům, počítaje v ně i české advokáty, zprostředkoval zpravodajský web České advokátní komory Advokátní deník, což mě přimělo napsat dnešní blog.

České obhájce ex offo, tedy ty, které pro obhajobu v konkrétní trestním případu ustanoví soud (nemá smysl porovnávat obhájce účtující svým klientům smluvní odměnu, a ani je teď nemám na mysli), s těmi anglickými a velšskými spojuje zajímavý moment. Podle místopředsedkyně tamní Komory trestních advokátů Kirsty Brimelow se jejich příjem v důsledku různých státních škrtů a podfinancování justice od roku 2006 snížil od osmadvacet procent. Právě rok 2006 je pro srovnání s českými obhájci ex offo klíčový. 1. září 2006, tedy před šestnácti lety, totiž v účinnost vstoupila poslední zásadní novelizace českého advokátního tarifu, která ustanoveným obhájcům naposledy významně zvýšila jejich odměnu.

Plné znění publikováno zde.