Bezplatně pomáhám ukrajinským uprchlíkům

30.03.2022

Jakmile Česká advokátní komora vyzvala advokáty, aby se zapojili do systému bezplatné právní pomoci pro válečné uprchlíky z Ukrajiny, udělal jsem to, co spolu se mnou řada mých kolegyň a kolegů - nabídnul jsem své služby zdarma lidem, kterým se ze dne na den změnil život, když přišli o svůj majetek, blízké a rodnou zemi.

Pomáhat Ukrajincům mne těší o to víc, že má prababička Raissa (1892-1979), dcera Rebeky a Nuchima Grünsteinových, pocházela z Oděsy. Odvezl si ji s sebou odtamtud do Prahy můj pradědeček Václav, když se s legionáři po první světové válce vracel přes Oděsu do Československa.

Jednou z mých dosavadních nejdojemnějších bezplatných právních pomocí válečným uprchlíkům z Ukrajiny byla pomoc ukrajinské mamince, jejíž nezletilý syn byl v den příjezdu z Ukrajiny hospitalizován a operován ve frýdecko-místecké nemocnici. Ještě týž den, kdy jsem ji o to požádal, mne nemocnice vyrozuměla, že jeho mamince promine platbu za téměř dvoutýdenní pobyt na nadstandardním pokoji, kde byla svému synovi po celou dobu jeho hospitalizace nablízku.