Advokátní úchovy potřebují restart důvěry

11.05.2024

Jestli se rozzlobíme, budeme zlí, je navzdory půl století od své premiéry (1974) barevná filmová komedie s Budem Spencerem a Terencem Hillem v hlavních rolích, plná dnes již kultovních hlášek, pronášených jimi oběma jen tak a jakoby nic uprostřed prvoplánových bitek, kaskadérských kousků a situací, z nichž vždycky vítězně odejdou do dalších, rovněž neméně efektních a vtipných.

O dost méně zábavné je sledovat, jak se rozzlobili klienti (dnes již bývalé) advokátky, obviněné v září 2022 ze zpronevěry klientských prostředků v advokátní úschově. Dosud zjištěná škoda dosahuje 153 milionů korun. Pátrám v paměti. Trestní oznámení poškozených klientů na Českou advokátní komoru, o kterém v uplynulých dnech kobercově informovala média, tu snad ještě nikdy nebylo. Bylo mimo všechnu mou představivost, že by k něčemu takovému mohlo někdy dojít. Je to smutné a je mi to líto.

Životní tragédie poškozených klientů – představte si aspoň po dobu čtení těchto řádků, ne-li déle, že nenávratně přijdete o své peníze na nové bydlení nebo z jeho prodeje – je tím, čemu se v médiích říká hluboký lidský příběh. Jistě budete sympatizovat s pětiletým chlapečkem, který v důsledku její zpronevěry přišel o kupní cenu složenou do advokátní úschovy za prodej nemovitosti zděděné po svém zemřelém tatínkovi. Teď nemá jej, jeho nemovitost, ani peníze z jejího prodeje. Dojme vás to a přivede k slzám svou nespravedlností a bezmocností. Rozčilení a zlosti poškozených klientů proto rozumím.

V každém podnikání, a advokátní komora sdružuje podnikatele – advokáty, je nutné rozpoznat vhodný okamžik pro změnu. Zkrátka pro inovativní řešení a uživatelsky přívětivý uprgrade produktu. Jedině tak vám zůstane vaše konkurenční výhoda, tím spíše, ocitají-li se advokátní úschovy už půl druhého roku, na rozdíl od notářských, pod mediální ofenzivou.

Vedle důvěry ve svého osobního bankéře jistě důvěřujete i bance, v níž máte své peníze. S advokáty a advokátní komorou je to podobné. Osobní důvěra klienta v konkrétního advokáta a jeho institucionální důvěra v advokátní komoru jsou dvěma stranami jedné mince. Možnosti, jak budovat důvěru v advokátní úschovy, jsou však u konkrétních advokátů omezené a v zásadě spočívají jen v tom, že svěřené klientské prostředky nezpronevěří.

Institucionální důvěru v advokátní úschovy může posílit jen advokátní komora. Spolu s nejlepšími ajťáky, compliance odborníky a bankami by měla vyvinout a nasadit moderní, bezpečné, plně digitální on-line řešení komunikující s elektronickým i mobilním bankovnictvím – Advokátní úschovy 2.0 – kterým by se advokátům usnadnila, zrychlila a zlevnila administrace advokátních úschov a klienti díky němu získali on-line náhled na jejich zůstatek.

"Líbí se mi vaše plány, doktore. Ale mohly by začít vycházet." Poznali jste hlášku z filmu Jestli se rozzlobíme, budeme zlí, kterým jsem uvodil svůj dnešní blog? Tak ať ty plány na Advokátní úschovy 2.0 v zájmu všech klientů i advokátů vyjdou.