"Státní advokátní kancelář" aneb Problém je jinde

06.07.2021

Deník E15 odstartoval letošní okurkovou sezónu výbušným tématem. Tedy alespoň soudě dle reakcí v advokátní obci. Na konci minulého týdne informoval o společném záměru ministerstva financí a Úřadu pro zastupování státu ve věcech majetkových rozšířit dosavadní působnost Úřadu na všechny státní složky, včetně příspěvkových organizací, jako třeba na Ředitelství silnic a dálnic nebo Národní památkový ústav. "Mým cílem je, abychom se stali advokátní kanceláří státu v oblasti majetkových soudních sporů," vysvětlila v rozhovoru pro E15 ředitelka Úřadu Kateřina Arajmu.

Advokátní kancelář státu pochopitelně není žádná státní advokátní kancelář. Nejde vůbec o advokátní kancelář, ale o nadsázku, o novinářskou zkratku, zkrátka o přípustné zjednodušení. Stát jen ve skutečnosti zamýšlí posílit Úřad o další právníky, kterých by pak měl mít až 150. Ti by se po celé republice jako jeho zaměstnanci věnovali zastupování státu, jeho organizačních složek a příspěvkových organizací před soudy.

V tom, že si stát chce právní služby zajišťovat svými vlastními zaměstnanými právníky ve větším rozsahu než dosud, narušení konkurenčního prostředí nespatřuji, protože o konkurenci tu vůbec nejde. Advokátní kanceláře si konkurují leda mezi sebou, stát s nimi však nikoli.

Anebo přece jen ano?

Plné znění publikováno zde.