Proč Komora mezi nejvyspělejší evropské advokacie jen míří, ačkoli už mezi nimi mohla dávno být?

12.07.2021

Prázdninové dvojčíslo magazínu Lawyers & Business otisklo minulý týden, v době téměř na den přesně jednoho sta dnů před letošním říjnovým advokátním sněmem, obsáhlý bilanční rozhovor s předsedou Komory. Interview vévodí titulek Míříme k nejvyspělejším advokaciím Evropy. Mířit tímto směrem je chvályhodný a jediný správný cíl. Otázkou je, jakou rychlostí a z kolikátého místa pelotonu Komora nejvyspělejší evropské advokacie dobíhá, kdy je dožene a proč mezi ně posledních třicet polistopadových let jen míří, než aby mezi nimi už dávno byla.

Důvodů, proč je Komora stále na cestě a nejvyspělejším evropským advokaciím se dívá na záda, je několik. Mohu-li zůstat u lovecké hantýrky s mířením, tedy zacílením, pojmenoval bych je všechny souhrnně jako aberaci neboli odchýlení rány. "Mířil na lišku, trefil Elišku," vysvětlovali nám ve zkratce v hodinách trestního práva na právnické fakultě zábavnou formou, co si pod takovým odchýlením rány představit.

Abychom nejvyspělejší evropské advokacie přestali dobíhat a zařadili se mezi ně co nejrychleji, stačí lépe mířit. Lépe vybírat priority a přestat řešit nové situace, problémy a výzvy, před nimiž se Komora ocitá a jimž bude v měnícím se světě čelit čím dál častěji, starými způsoby a prostředky. Třeba tím, že přijme ještě víc zaměstnanců, na mzdových prostředcích vydá ještě víc peněz anebo si pro své zázemí a činnost pronajme na ještě delší dobu ještě více kancelářských ploch.

Plné znění publikováno zde.