Jak lze také bojovat proti vinklářům

22.07.2021

Záleží mi na tom, aby se lidé na advokáty obraceli s důvěrou. A aby, pokud si myslí, že na ně nemají nebo je nechtějí navštívit, využili raději služeb bezplatné právní pomoci než pokoutných vinklářů, kteří jim uškodí.

Česká advokátní komora má na svém webu záložku pojmenovanou jako Deska (ne)cti. Upozorňuje na ní jazykem, který bych od advokátů vůbec nečekal (cit.: "Pozor na právní šmejdy! Šmejdi s tradicí.") na nebezpečí výskytu lidí i firem, co se za skutečné advokáty jen vydávají a veřejnosti nabízejí a poskytují rady a služby, které se těm advokátním sice podobají, ač jimi ve skutečnosti nejsou. Tak jako ve skutečnosti nejsou advokáty ani ti, kdo je nabízejí a poskytují.

Upozorňovat na nebezpečí podloudného vinklaření je v pořádku. Stejně jako hlásit výskyt vinklářů ministerstvu spravedlnosti, které je může pokutovat. Souhlasím i s tím, že od ledna příštího roku bude přestupkem už i pouhé nabízení těchto služeb-neslužeb, a ne až jejich opakované poskytování za úplatu.

Označovat vinkláře za "právní šmejdy" a vytvářet na webu advokátní komory něco jako jejich seznamy však podle mne v boji s nimi mnoho úspěchu nepřinese. Proč? Protože každý, kdo se jen trochu vyzná v médiích, výrobě reklamních spotů a marketingu, řekne, že je to negativní kampaň zacílená navíc na ty spotřebitele, kteří na web Komory ani za advokáty vůbec nechodí, jelikož chodí rovnou za vinkláři.

Plné znění publikováno zde.