Advokátní komora v příštích letech obstojí, jen bude-li menší, efektivnější a pružnější

10.02.2021

Třicetiletá nájemní smlouva uzavřená loni advokátní komorou na pronájem kancelářských prostor v pražském Paláci Dunaj mne už dnes nutí zamyslet se nad tím, jak se svět během příštích tří dekád promění a jaký tu za tu dobu bude. By the way, ode dneška za třicet roků mi bude 72 let.

Změny, k nimž v příštích třiceti letech dojde, se díky moderním technologiím podléhajícím Moorovu zákonu odehrají mnohem rychleji než ty od listopadu 1989. Za třicet let nebude svět tomu dnešnímu ani trochu podobný. Jako jsme e-maily, mobilní telefony, datové schránky, internet ani cloudy nepoužívali před třiceti lety, nebudeme je používat ani za dalších třicet let. Nahradí je jiné technologie.

To, o čem si dnes myslíme, že bude i v příštích třiceti letech moderní a trendy - třeba mít ještě víc kanceláří na prestižní adrese v centru Prahy, ještě početnější administrativní aparát, přednáškové sály a kamenné školicí centrum - je pohledem budoucnosti minulost už dnes.

Celosvětová pandemie koronaviru neúprosně mění většinu našich pracovních návyků. Přesun do on-line světa je nevyhnutelný. Je bláhové se mu bránit, protože se mu ubránit nelze. Jde se mu jen přizpůsobit. Až pandemie odezní, zjistíme, že používáním on-line platforem šetříme čas i peníze.

Kdo chce v příštích třiceti letech obstát, advokátní komoru nevyjímaje, proto musí už dnes pracovat na tom, aby byl už zítra připravený na změny, které přijdou za tři, za čtyři, za pět let.

Musí jim jít aktivně vstříc už dnes. Musí je už dnes žít.

Advokátní komora, tak jako každý jiný, v příštích letech obstojí, jen bude-li efektivnější a pružnější. Má-li být Komora efektivní a pružná, nemůže se její aparát rozrůstat, ale musí se zeštíhlovat. Každé další agendě Komory musí předcházet rozhodnutí, že ji zajistí stejný anebo ještě lépe menší počet pracovníků než dnes. Činnosti, které lze vykonávat mechanicky a digitalizovat, musí Komora převádět do on-line prostoru. Inspirovat se přitom může u bank. Už do nich téměř nechodíme. Většinu požadavků vyřídíme přes internetové nebo mobilní bankovnictví.

Převod agend do on-line prostoru Komoře ušetří výdaje za nájem kanceláří i za mzdy jejího aparátu. Bude je pak moci vynaložit na vybudování uživatelsky přívětivého intranetu, na systém pro on-line hlasování v době sněmu odkudkoli a vůbec na všechno, co přinese budoucnost.